معرفی زبان برنامه نویسی اسکرچ

زبان  Scratch (اسکرچ) چیست؟

Scratch یک زبان برنامه نویسی گرافیکی است که در سال ۲۰۰۷ توسط گروه Lifelong Kindergarten در دانشگاه MIT معرفی شد. کودکان میتوانند با کشیدن و رها کردن بلوک های کد به ساخت برنامه هایی از جمله انیمیشن ها، داستان ها و بازی ها بپردازند.این زبان شباهت بسیار زیادی به LEGO دارد و به کودکان کمک می کند تا مفاهیم کد نویسی را یاد گرفته و اقدام به ساخت پروژه های تعاملی کنند بدون اینکه نیاز به یادگیری متن کد زبان های برنامه نویسی داشته باشند.به این معنی که سرعت یادگیری این مفاهیم با یادگیری مهارت کار با کیبورد یا توانایی آن ها در به خاطر سپردن کد های پیچیده زبان های برنامه نویسی محدود نمیشود و به سرعت میتوانند مفاهیم پایه ای برنامه نویسی را آموزش ببینند.

در صورت ثبت نام کودکان خود در سرویس Scratch و دریافت پنل کاربری، کودکان شما میتوانند پروژه های ساخته شده خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و با اینکار ساخته های خود را در معرض دید بینندگان دیگر قرار دهند.

این سرویس در بسیاری از مدارس خارج کشور برای آموزش مفاهیم برنامه نویسی به کودکان مورد استفاده قرار میگیرد. Scratch رایگان است و کودکان شما میتوانند علاوه بر استفاده از این سرویس در مدرسه یا آموزشگاه در خانه نیز به تمرین پرداخته و از این سرویس استفاده کنند.

بعد از مسلط شدن کودکان در پروژه های این سرویس و یادگیری مفاهیم برنامه نویسی میتوانند شروع به یادگیری زبان های برنامه نویسی ای که نیاز به کد زدن دارند کنند.

استفاده از این سرویس میتواند هم به صورت آنلاین به وسیله یک مرورگر و هم به صورت آفلاین صورت بگیرد.

در روش آنلاین برای استفاده از این سرویس فقط شما به یک مرورگر وب احتیاج دارید. مزیت این روش این است که کودکان همواره به آخرین ورژن از سرویس دسترسی دارند و برای کار با سیستم نیازی ندارند که پروژه ها را به ترتیب دانلود کنند و سپس اقدام به باز کردن آن ها کنند.همچنین میتوانند با چند کلیک پروژه ها را با بقیه به اشتراک بگذارند.

عیب این روش این است که برای استفاده به صورت آنلاین نیاز به اینترنت نسبتا خوب و بدون قطعی خواهید داشت.

برای استفاده از سرویس به صورت آنلاین میتوانید از آدرس مقابل استفاده کنید: https://scratch.mit.edu

توجه کنید که برای کار با سیستم نیاز به پلاگین Flash Player برای مرورگر خود دارید.

برای استفاده به صورت آفلاین شما میبایست ابتدا نرم افزار آفلاین این سرویس را دانلود کرده و روی سیستم خود نصب کنید. برای به اشتراک گذاری ابتدا باید به صورت آنلاین حساب کاربری ایجاد کرده و سپس اقدام به اشتراک گذاری پروژه ها کنید.

برای دانلود نسخه آفلاین ادیتور از آدرس مقابل استفاده کنید: https://scratch.mit.edu/download

و در نهایت شرکت آتیه سازان افق دانش برتر برای اولین بار در کشور بستر اینترنتی را راه

اندازی کرده که کاربران بتوانند بازی های ساخته شده با زبان اسکرچ را در سایت ما آپلود

کرده و به صورت آنلاین هم خود و هم سایر کاربران در داخل و خارج از کشور بازی های

ساخته شده با این زبان برنامه نویسی را بازی کنند.

 

 

شبگرد

شبگرد

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار

error: مطالب این سایت طبق قانون کپی رایت می باشد و کپی کردن ممنوع است